Zdroj: https://www.porodnaasistencia.sk/index.php?a=aktualne-aktivity/1.8.2020-sp.nova-ves  •  Vydané: 20.7.2020 13:21  •  Autor: asistentka

1.8.2020 Sp. Nová Ves

Svet novorodenca-kurz

Milí  budúci rodičia,

Dieťa, ako vzácny dar, drobček, plne odkázaný na materinskú lásku a jej náruč,  potrebu vašej blízkosti a nevyhnutnej pemanentnej rodičovskej opatery.

Na celodennom kurze SVET NOVORODENCA  preberieme staroslitvosť o dieťa, bezprostredne od narodenia a všetky radosti a starosti okolo, normálne správanie, Ako "vychytať" odchýlky chorobné stavy, vedieť posúdiť, rozlíšiť a konať. Ako zareagovať, ak dieťa zjavne potrebuje prvú pomoc. Nakoniec plienkovanie a nosenie dieťaťa - kratučká ukážka a info. 

Chceme výjsť v ústrety predovšetkým budúcim rodičom, tehuľkám, ktorým vyhovuje celodenný víkendový rýchlokurz.

KEDY   1.8.2020 (sobota) od 9.00hod.

KDE     Štúdio Luneta, Strojnícka 2, Spišská Nová Ves (pozri mapu)

Zdravé tehotenstvo - Zdravý pôrod - zdravé dieťa

Matka & Dieťa = Jeden celok

Dojčenie – prirodzená výživa dieťaťa

Bonding – skin-to-skin - emocionálny vývoj

Nosenie – zdravé, príjemné, praktické

Čo potrebujem, prečo plačem ...

PROGRAM

SOBOTA 1.8.2020  

09.00 - 11.30  Základné potreby, kúpanie, manipulácia

11.30 - 12.30  Obedňajšia prestávka 

12.30 - 15.30  Prirodzená výživa, efektívne dojčenie, najčastejšie problémy

15.30 - 15.45  Krátka prestávka, občerstvenie 

15.45 - 17.15  Nepokojné dieťa, I. pomoc - KPR

17.15 - 18.00  Nosíme sa, ekologické prebaľovanie 

TĚMY

I. Základné potreby, kúpanie, manipulácia

Naučíme sa posúdiť a rozoznať prioritné potreby dieťaťa ihneď po narodení, správanie a jeho životné prejavy. Najdôležitejšou potrebou a podmienkou podporujúcou bezproblémovú adaptáciu matky a dieťaťa po pôrode je ich bezprostredný kontakt. Matka dieťa patria k sebe. Ukážeme si manipulácii s dieťatkom, ako dieťa obliekať, kúpať. V čom spočíva príčina, prevencia kolík a bolesti bruška; cvičenie s bábätkom, začiatky chorobných stavov... atď.

II. Prirodzená výživa, efektívne dojčenie,najčastejšie problémy

Materské mlieko (MM) je bezpochyby dokonalou potravou pre nového človiečika. Jeho zloženie sa mení podľa potrieb dieťatka a to nielen v priebehu dňa, ale aj tým, ako rastie. Vo vyváženom množstve obsahuje všetky živiny, ktoré bábätko potrebuje. V tejto časti sa zameriame na obrovský význam dojčenia pre dieťa aj matku, správnu techniku dojčenia, ale aj plač na prsníku a odmietanie dieťaťa sa prisať. Čo robiť so zvýšenou/zníženou laktáciu materského mlieka (MM) - nadprodukcia/znížená produkcia MM, ošetrenie bolestivých, citlivých a poranených bradaviek - ragád. Prevencia zápalu prsníka. Ako rozpoznať príznaky zápalu prsníka - mastitída a ako postupovať v liečbe. 

III. Nepokojné dieťa, I. pomoc - KPR

Bežný plač alebo častý nepokoj, aké môžu byť príčiny. Zistiť dôvod a snažiť sa vyriešiť problém. Ako zareagovať, ak dieťa u dieťaťa ide o chorobný stav, alebo zjavne potrebuje prvú pomoc, napr, pri dusení dieťaťa a pod. Predvedieme, ako okamžite konať...základný postup a zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri KPR u novorodenca a detí do 1 roka.

IV. Nosíme sa, ekologické prebaľovanie 

Nosenie detí  napomáha spracovávať zážitok z pôrodu a život mimo mamkinho bruška, upevňuje raný vzťah, lieči. Ergonomické nosiče či šatky na nosenie detí uľahčujú starostlivosť o dieťa, rodinu domácnosť, či pomôžu vyriešiť nejaký problém napr. ezofagálny reflux. S nimi máte voľné ruky, môžete sa s dieťatkom kdekoľvek dostať bez obmedzenia.Poukážeme na výhody nosenia, predvedie jednoduché modely šatiek, nosičov. Možnosti balenia detí a prebaľovanie, aké plienky použiť, modely ekologických látkových plienok.  

 


POPLATOK za kurz 50 eur /osoba, 65 eur /pár. V cene mini občerstvenie.

INFO  mob.0907 025 298, mail: por.asist@gmail.com

PRIHLÁŠKA Vyplením registračného formulára (pod textom) Po jeho odoslaní vám zašleme potvrdzovací mail o prijatí a akceptácii vašej prihlášky a ďalšie inštrukcie. V prípade, že odpoveď neobdržíte do 3 dní, prosíme vaše uvedené údaje podľa registračného formulára  poslať opakovane, na vyššie uvedený mail.  


OBED  V sobotu je možné obedovať v neďalekých reštauráciách Wimbach  a Stefani, nachádzajúcich sa pár  metrov od Štúdia Luneta. Objednávku obeda doporučujeme si zabezpečiť osobne telefonicky priamo vo vybranej reštaurácii. Neďaleko sa tiež nachádza aj Pizza Tony, kto by mal záujem o rýchle občerstvenie s donáškou.

UPOZORNENIE  Doneste si zápisník a písacie potreby. K dispozícii minikuchynský kútik, s možnosťou uvariť čaj, kávu a pod.

Okrem víkendového kurzu, máte možnosť  absolvovať skupinovú psychofyzickú prípravu (PFP) pravidelne každý utorok. Ak preferujete individuálny prístup, chcete absolvovať prípravu na osobnom stretnutí, po vzájomnom dohovore vopred, nechsapáči, rada poskytnem odbornú starostlivosť PA  v období tehotenstva  a tiež po pôrode.

Zaujímavé info a články, nájdete na našej facebook stránke Pôrodná asistencia.

                                              Tešíme sa na príjemné stretnutie s vami! Ste vítaní :-)

 

Prihláškový formulár na kurz:

KURZ:
Vaše celé meno:
Vaša adresa:
Váš e-mail
Telefonický
kontakt:
Termín pôrodu
/vek dieťaťa:
Poznámky: