Individuálna forma SN
Svet novorodenca - kurz
Podpora - pomoc pri dojčení
Laktačná poradkyňa
Máj 2019-20 Sp. Nová Ves
Piknik s pôr.asistentkou
Individuálna forma HPR
Harmonický pôrod - kurz
Pre tehuľky a dieťa
Potreby...čo do pôrodnice
Online, individ.kurz
Všetko o pôrode
Každý utorok, Spišská Nová Ves
Cvičenie pre tehotné
Kontrola, ošetrenie, poradenstvo
Starostlivosť po pôrode
Každý utorok - PFP Sp.Nová Ves
Predpôrodná príprava
Individuálna konzultácia
Tehotenská poradňa

Kontrola, ošetrenie, poradenstvo

Starostlivosť po pôrode

PRE ŠESTONEDIEĽKY A DIEŤA 

poskytujeme odbornú pomoc pôrodnej asistentky v prirodzenom domácom prostredí. 

Klientkám ZP UNION túto zdravotnú starostlivosť v šestonedelí hradí poisťovňa.

 

Ide o návštevnú službu v domácom prirodzenom prostredí mamičky, ktorá cíti potrebu poradiť sa, či uistiť  v správnosti pri zvládaní bežných každodenných úkonov sebaopatery alebo v starostlivosti o dieťatko. 

Po vašom príchode z pôrodnice domov sa postupne začne vynárať kopec nezodpovedaných otáznikov, alebo potreba vyriešiť momentálny problém, ktorý sa objaví náhle, neočakávane a môže vás nemilo prekvapiť, dokonca vystrašiť. Často sa šestonedieľka zrazu ocitne v stave bezmocnosti a bezradnosti, čo pomaly môže prerastať aj v depresívne emócie. Týchto sa treba vyvarovať, pretože majú negatívny dopad, a vzniknutý stav iba zhoršujú. V snahe pomôcť, rodina a blízke okolie poskytuje množstvo rôznorodých rád, z ktorých má mamička v hlave niekedy poriadny chaos :-) Pôrodná asistentka dokáže vyjasniť informácie, usmerniť vaše obavy, naučí vás zručnosti pri manipulácii s bábätkom, poskytne rady, čo robiť s uplakaným bábätkom, prípadne pomôže okúpať, ošetriť, zvážiť... Zistí a prehodnotí váš aktuálny zdravotný stav, ktorý sa môže vymykať z normálu, poskytne pomoc na mieste, aby ste nemusela absolvovať prehliadku u lekára možno niekedy aj zbytočne v tak citlivom období, ako je šestonedelie. Sú však prípady, kedy je lekárske vyšetrenie nevyhnutné, ktoré vám pôrodná asistentka doporučí po posúdení vášho stavu, príp.stavu dieťatka.

Nezriedka sa mamičky obracajú so žiadosťou o pomoc pri zdurených, bolestivých alebo zapálených prsníkoch, nedostatočnom prisatí bábätka k prsníku, či zníženej produkcii mateského mlieka - laktačnej kríze a iných problémoch v súvislosti s dojčením. Tieto ťažkosti nie je vôbec jednoduché zvládnuť, vyžadujú si od mamičky veľkú sebadisciplínu, neúnavnú vytrvaloť, no silná túžba poskytnúť svojmu bábätku tú najvzácnejšiu potravu - materské mliečko, dokáže veľké veci :-) Je to síce neľahký boj, ktorý častokrát mamička zvládne, ak zavčasu vyhľadá podporu a odbornú pomoc, verí si a nevzdá sa hneď na začiatku. Po prekonaní ťažšieho obdobia už len spokojne a šťastne vychutnáva prinesené ovocie svojej námahy.

V teréne pôsobia aj skúsené laktačné poradkyne, ktoré vás taktiež ochotne usmernia, pomôžu zvládnuť prechodné problémy  znemožňujúce plné a bezproblémové dojčenie.

Stáva sa, že šestonedieľky samy zistia odchýlky pri sebaopatere, zaregistrujú napr. zvýšené krvácanie, opuch, bolestivosť alebo začervenanie v oblasti hrádze po sutúre, patologický vzhľad očistiek, sťažené vyprázdňovanie alebo podozrivé pobolievanie lokalizované v malej panve, príp. zvýšenú teplotu, horúčku. Ťažkosti podobného charakteru nie je správne zanedbávať; aj tu odporúčame a ponúkame včasnú starostlivosť pôrodnej asistentky. Pri neriešení problému možno očakávať zhoršenie stavu, ktoré následkom bude nutné užívanie liekov alebo priamy lekársky zásah.

V rámci pohybovej aktivity v šetonedelí sa značná časť mamičiek zaujíma o cvičenie, s cieľom čo najskôr obnoviť zmenené funkcie a rýchlejšie prinavráťiť organizmus do pôvodneho stavu. Kegelove cviky, šetrné tonizačno-relaxačné cvičenia postupne upravujú "problémové" partie zmenené následkom tehotenstva a pôrodu. Každá mamička by si ale mala uvedomiť, že najvhodnejší výber cvikov s určitými obmedzeniami v popôrodnom období a v období dojčenia vám môže ponúknuť opäť odborník, ktorý sa v tejto problematike vyzná. Nešetnosť a prepínanie organizmu totiž môže spôsobiť zbytočné problémy a nebodaj poruchu laktácie až agalakciu.

Milé mamičky, máte teda možnosť využiť služby pôrodnej asistentky, ak vás zneistí akýkoľvek problém v období šestonedelia, alebo jednoducho potrebujete nadobudnúť istotu že to, čo robíte, robíte správne :)

V prípade záujmu o domácu návštevu a poradenstvo kontaktujte ma mob. 0907 025298, pôrodná asistentka s licenciou Furmanová A., SNV.

 

print Formát pre tlač